KÄRNYXA, MEJSEL, SKÄRA, flinta, äldre-yngre stenålder 8000-2000 f Kr.

Auktionen är avslutad, men kanske gillar du följande föremål?

 

Bilder

278203. KÄRNYXA, MEJSEL, SKÄRA, flinta, äldre-yngre stenålder 8000-2000 f Kr.

Beskrivning

Kärnyxa, flinta, äldre stenålder, längd 10,5 cm.
Mejsel, tjocknackig, slipad, flinta, yngre stenålder, längd 11 cm.
Skära, flinta, bearbetad egg, yngre stenålder, längd 11,5 cm.

Enligt uppgift från Örslösa. Insamlade av Wanjas far John Linus Nordqvist.
Proveniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene, (1923-2014).

Konditionsrapport

Slitage.

Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!

Budgivning

Har du något liknande att sälja?
Gör en kostnadsfri värdering!
278203. KÄRNYXA, MEJSEL, SKÄRA, flinta, äldre-yngre stenålder 8000-2000 f Kr.

Beskrivning

Kärnyxa, flinta, äldre stenålder, längd 10,5 cm.
Mejsel, tjocknackig, slipad, flinta, yngre stenålder, längd 11 cm.
Skära, flinta, bearbetad egg, yngre stenålder, längd 11,5 cm.

Enligt uppgift från Örslösa. Insamlade av Wanjas far John Linus Nordqvist.
Proveniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene, (1923-2014).

Konditionsrapport

Slitage.

Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!

Detaljer

Hus
Leiflers Auktionshus
Antal besök: 2 667