Kärnyxa, flinta, äldre stenålder, längd 10,5 cm.
Mejsel, tjocknackig, slipad, flinta, yngre stenålder, längd 11 cm.
Skära, flinta, bearbetad egg, yngre stenålder, längd 11,5 cm.
Enligt uppgift från Örslösa. Insamlade av Wanjas far John Linus Nordqvist.
Proveniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene, (1923-2014).
Slitage.
Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!
Kärnyxa, flinta, äldre stenålder, längd 10,5 cm.
Mejsel, tjocknackig, slipad, flinta, yngre stenålder, längd 11 cm.
Skära, flinta, bearbetad egg, yngre stenålder, längd 11,5 cm.
Enligt uppgift från Örslösa. Insamlade av Wanjas far John Linus Nordqvist.
Proveniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene, (1923-2014).
Slitage.
Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!