1 st fat med dekor av hjärtformade blad och blommor. Stämplad Laholm Keramik. Diameter 24 cm.
1 st krus, stämplad Y. Blixt, Höganäs.
1 st fat, med dekor av bl.a blå blommor. Sven Törngren, märkt Törngren. Diameter 21 cm.
1 st fat, fågeldekor, Höganäs, märkt AJ. Diameter 24 cm.
1 st spargris, lila blomsterdekor, otydlig signatur. Höjd 15 cm.
Bruksskick.
Krakelyrer.
Märken.
Spargris bär krackelyrer samt nagg på knorr och tryne.
Bruksskick.
Krakelyrer.
Märken.