TALLRIKAR, 2 par, porslin, Kina, 1700-tal.

277293. TALLRIKAR, 2 par, porslin, Kina, 1700-tal.

Ett av paren tallrikar med polykrom dekor av figurscen samt blommor. Diameter 23 cm.
Det andra paret med polykrom dekor av blommor. Diameter 22 cm.

Bruksslitage. Mindre nagg samt glasyrbortfall. Krackelyr på undersidan på en tallrik.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 532