BRONSFIGUR - AMAZON PÅ HÄSTRYGGEN - LOUIS TUAILLON.
2765680. BRONSFIGUR - AMAZON PÅ HÄSTRYGGEN - LOUIS TUAILLON.
Bronsfigur - Amazon på hästryggen - Louis Tuaillon
Inskriven på sockeln: L. Tuaillon.
Mätningar:
- Höjd: ca. 37 cm
- Bredd: ca. 12 cm
- Längd: ca. 32 cm
Louis Tuaillon var en tysk skulptör från 1900-talet känd särskilt för sina jugendverk. Ett av hans mest kända konstverk är bronsskulpturen ”Amazon on Horseback”.
Skulpturen visar en ung kvinna, en så kallad Amazon, som rider på en häst. Amazonas är lätt klädd och håller en stridsyxa i handen medan hästen visas stående. Skulpturen är i en realistisk stil, men den har också inslag av jugendstil.
”Amazon på hästryggen” är ett typiskt exempel på Tuaillons konstnärliga stil och hans förkärlek för mytologiska motiv. Konstverket är nu en del av många konstutställningar och samlingar runt om i världen.
- mycket gott skick; se bilder
- åldersrelaterade tecken på slitage; se bilder
Mätningar:
- Höjd: ca. 37 cm
- Bredd: ca. 12 cm
- Längd: ca. 32 cm