Flintlåsstudsare märk "BARION" på låset. Troligen tyskt/böhmiskt kulturområde, 1700-talets början.
Stock i snidad valnöt, beslag i mässing, kraftig oktagonal pipa med tydliga räffor. Välfungerande lås.
Längd cirka 107 cm. Kaliber cirka 16 mm.
Slitage.
Slitage.