FLINTLÅSSTUDSARE, Barion, Tyskland, tidigt 1700-tal.

2759348. FLINTLÅSSTUDSARE, Barion, Tyskland, tidigt 1700-tal.

Flintlåsstudsare märk "BARION" på låset. Troligen tyskt/böhmiskt kulturområde, 1700-talets början.

Stock i snidad valnöt, beslag i mässing, kraftig oktagonal pipa med tydliga räffor. Välfungerande lås.
Längd cirka 107 cm. Kaliber cirka 16 mm.

Slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage.

Antal besök: 1 106