Valnöt samt pyramidmahogny.
Längd 123 cm Bredd 44 cm Höjd 145 cm
Inköpskvitto finnes från Åfors Möbelfabrik.
Åldersslitage. Stolsben med lagning.
Nyckel/nycklar finns.