Proveniens: Från Lars Wallins privata klädsamling, inköpt i London under 90-talets mitt. Besöket var en privatresa med vänner som ansåg att Wallin redan köpt för mycket kläder, varvid han köpte kostymen i hemlighet och smugglade med den på vägen hem.