KAMCHENG samt LOCK, 4 delar, porslin, Kina, 1800-tal.
275764. KAMCHENG samt LOCK, 4 delar, porslin, Kina, 1800-tal.
Underdelar samt lock med dekor i emaljfärger bl.a föreställande fåglar, lotusblommor och krysantemum.
2 st underdelar, diameter 20 - 22 cm.
2 st lock, diameter 18,2 - 19,2 cm.
Bruksslitage, missfärgningar nagg, ena underdelen med trasiga hållare för handtag. Lock och underdelar ej sammanhörande ursprungligen.