2756318. STILLEBEN MED BÖCKER, Ritter, E. 1999.
Olja på duk signerad av E. Ritter längst ner till vänster och daterad 1999, påskriven på baksidan *Stilleben med böcker*, teknisk och konstnärlig referens. Aschaffenburg, horisontell kubistisk presentation, det där. 40 x 30,5 cm, på bår utan dekorativ ram.