Djäknestatyn i naturlig storlek står i Skara, bakom domkyrkan.,
Miniatyr höjd 39 cm.
Sånglärkan saknas i vänster hand.
Skiss av skulpturen, signerad, samt fotografi.
Proveniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene, (1923-2014).
Djäknestatyn i naturlig storlek står i Skara, bakom domkyrkan.,
Miniatyr höjd 39 cm.
Sånglärkan saknas i vänster hand.
Skiss av skulpturen, signerad, samt fotografi.
Proveniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene, (1923-2014).