WANJA "NONES" HÅKANSSON. Skulptur, brons, "Skaradjäknen" signerad, 1988.

Auktionen är avslutad, men kanske gillar du följande föremål?

 

Bilder

WANJA "NONES" HÅKANSSON. Skulptur, brons, "Skaradjäknen" signerad, 1988.
275200. WANJA "NONES" HÅKANSSON. Skulptur, brons, "Skaradjäknen" signerad, 1988.

Beskrivning

Djäknestatyn i naturlig storlek står i Skara, bakom domkyrkan.,
Miniatyr höjd 39 cm.
Sånglärkan saknas i vänster hand.
Skiss av skulpturen, signerad, samt fotografi.
Proveniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene, (1923-2014).

Konditionsrapport

Inga anmärkningar.

Följerätt

Ja

Konstnär/formgivare

Wanja "Nones" Håkansson (1923–2014)

Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!

Budgivning

Laddar…
Har du något liknande att sälja?
Gör en kostnadsfri värdering!
275200. WANJA "NONES" HÅKANSSON. Skulptur, brons, "Skaradjäknen" signerad, 1988.

Beskrivning

Djäknestatyn i naturlig storlek står i Skara, bakom domkyrkan.,
Miniatyr höjd 39 cm.
Sånglärkan saknas i vänster hand.
Skiss av skulpturen, signerad, samt fotografi.
Proveniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene, (1923-2014).

Konditionsrapport

Inga anmärkningar.

Följerätt

Ja

Konstnär/formgivare

Wanja "Nones" Håkansson (1923–2014)

Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!

Detaljer

Hus
Leiflers Auktionshus
Antal besök: 2 203