274975. HALSLÅS, silver delvis förgyllt med röd och grön glasfluss, Gustaf Wilhelm Nordström, Växjö 1842. Total vikt ca 92,2 g.
Längd 40 cm. Rosenslipade stenar. Dekor av filigran. Hjärtformat förgyllt hänge i kedja. Dolt kistlås.
Bruksslitage. Senare lagningar. Flertalet små bucklor på baksidan av låset. Hål vid ena fästet av broschnålen.