Bibliofili. Moberg, Vilhelm & Sallberg, Harald. Rid i natt. Roman från Värend 1650. Illustrerad med trägravyrer av Harald Sallberg .Albert Bonniers förlag, Stockholm, 1942. 8vo i ett elegant inbundet rött skinnband med förgylld ryggtext och sparsmakad förgylld ryggdekor, förgylld guldlinjering på pärmarna samt blinddekor på ryggen och främre pärmen. Inre förgyllda denteller, marmorerade försättsblad och helt guldsnitt. Omslagen och ryggen medbundna. AB Nordiska Bokhandelns Bokbinderi. Nr. 142 av 150 exemplar i den bibliofila utgåvan signerad av både Vilhelm Moberg och Harald Sallberg samt med 5 helsides träsnitt handsignerade av Harald Sallberg. 333 sid. , (IV).
Rid i natt brukar speglar Vilhelm Mobergs engagemang mot nazismen och hans kritik av de svenska eftergifterna till Tyskland under andra världskriget.
Några skavmärken på främre pärmen. Ren och fräsch inlaga.