FOLKDRÄKT, Dam, 8 delar, Rättvik, 1900-tal.

2749357. FOLKDRÄKT, Dam, 8 delar, Rättvik, 1900-tal.

Kjol: Svart ylle och randig ylleväv. Midjemått 71 cm, reglerbar till större.
Väst: Tryckt bomull, snörliv, reglerbart.
Blus: Blekt linne. Överviddsmått 92 cm, ärmlängd mått från halsringning ca 73 cm. Längd från axel 62 cm.
Väska: Applikation och broderi på skinn och kläde.
Sjal tryckt bomull
Sjal vit med spetskant
Kragdelar i blekt linne med spetskant.
Skor: Svart skinn, mått innerlängd 24 cm.

Ålders och bruksslitage, hål på kjol i randning, slitage på linning, skarvar, fläckar, gulnader på blus, bruksslitage på skor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Sjal tryckt bomull
Sjal vit med spetskant

Antal besök: 6 143