274836. SERVERINGSFAT samt SKÅLAR, "Spisa", Lovisa Wattman, Höganäs Keramik. 1900-talets andra hälft.
Serveringsfat, ovalt, längd 47 cm.
Serveringsskålar, diameter 26,5 - 31,5 cm.
Smärre bruksslitage, ovalt serveringsfat med smärre glasyrblåsor vid kanten.