274822. RING, 18K rödguld med diamant, totalt ca 0,3 ct. Vikt 1,7 g.
Storlek 21. Gammalslipad diamant i chatongfattning. Geometrisk dekor på ringskena.
Bruksslitage, ställvis grövre. Ringskena något ojämn. Mindre nagg på diamant. Klor i behov av förstärkning.