274784. RING, 18K roséguld samt monogram i silver med turkoser samt rosenslipade diamanter, totalt ca 10,5 ct. Vikt 6,4 g. 1800-tal.
Storlek 18. Oktagonal ringbricka med initialen "H" i silver med rosenslipade diamanter i fadenfattning.
Bruksslitage, ställvis grovt. 3 diamanter saknas.