274730. WANJA "NONES" HÅKANSSON. Skulptur, kompositmaterail/metall, "Bruksarbetaren", 2009.
"Bruksarbetaren" finns i naturlig storlek som bronsstaty på Gamla torget i Mariestad, invigd 2009.
Skulptur på träplatta, höjd 40, längd 54 cm. Cykel, metall, extra.
Proveniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene, (1923-2014).
Slitage.