Skål på fot med hanklar i mässing. Bottenstämplad med CG Hallberg, E8 för 1931, Svenskt Tenn.
Diameter ca 20 cm. Höjd 11 cm.
Gravyr. Repor. Märken. Bucklor. Bruksskick.