Artillerisabel m/ 1889, märkt med G E Svalling Rosenfors.
Smedstämplad med OG samt GF.
Baljan är stämplad med OG och MG och på doppskon G E Svalling Rosenfors.
Icke tillhörande officersportopé.
L= 88cm Klinga=79,5.
Bruks-och åldersslitage, rostangrepp på baljan.
Smedstämplad med OG samt GF.
L= 88cm Klinga=79,5.