SABEL Artilleriet M1889, manskap.

2745026. SABEL Artilleriet M1889, manskap.

Artillerisabel m/ 1889, märkt med G E Svalling Rosenfors.
Smedstämplad med OG samt GF.
Baljan är stämplad med OG och MG och på doppskon G E Svalling Rosenfors.
Icke tillhörande officersportopé.

L= 88cm Klinga=79,5.

Bruks-och åldersslitage, rostangrepp på baljan.

Gör en kostnadsfri värdering!

Smedstämplad med OG samt GF.

L= 88cm Klinga=79,5.

Antal besök: 678