CHINA. ”TEKANNA DEKORERAD MED BAMBU OCH YIN & YANG”.
273812. CHINA. ”TEKANNA DEKORERAD MED BAMBU OCH YIN & YANG”.
Tekanna, signerad på botten, med traditionella kinesiska element, eldad lerkrukmakeri. Hantera och hälla i form av bambu, locket på locket med symbolen för Yin & Yang. dejting 1800-talet, H 11 x D 19,5 x B 12 centimeter.
Mindre på kroppen i hjulets område. Tecken på slitage på den inre och yttre delen av stativringen.