Litografi
Signerad och numrerad 84/250
90x63 cm
Olivier Debré (1920-1999) var en framstående fransk målare känd för sitt bidrag till abstrakt konst. Född i Paris till en familj av konstnärer började Debré måla i ung ålder och utvecklade en distinkt stil präglad av uttrycksfull användning av färg och gester. Påverkad av abstrakt expressionism och informalistisk konst kännetecknas hans arbete av stora dukar där färg appliceras i breda penseldrag och energiska gester. Under sin karriär experimenterade han med en mängd olika tekniker och material, inklusive olja, akryl och blandade medier. Förutom sitt bildverk vågade Debré sig också in i skulptur och design av offentliga monument. Hans stämningsfulla stil och intuitiva inställning till konst gör honom till en framstående figur i 1900-talets franska konstscen.
Tillverkad för ”Olympic Centennial Suite” och publicerad av Centennial Editorial (Martí March) i Barcelona 1992. Referensbibliografi: Bibliografi: M. Basso och C. Durán-Basté, ”Suite Olympic Centennial: 50 Grands Peintres”, Lausanne, Musée Olympique, 1994; ”Suite Olympic Centennial: samtida grafiskt arbete”, Malaga, Provinsrådet i Malaga, Institutionen för kultur och utbildning, 1997.
I gott skick.
Litografi
Signerad och numrerad 84/250
90x63 cm
I gott skick.