273457. GLASSERVISDELAR, 45 delar, Johanssonfors, 1900-talets första hälft.
Dekor av mås. Delvis etikettkärkta.
11 vinglas, höjd ca 13,2 cm
9 snapsglas, höjd ca 9,5 cm
12 sherryglas, höjd ca 8 cm
12 starkvinsglas, höjd ca 7,5 cm
1 karaff, höjd ca 24,5 cm.
Slitage. Mikronagg. Ett vinglas med fotspricka.