KAFFESERVIS samt LJUSSTAKAR och SKÅL med BLOMSTERUPPSATS, 15, delar, porslin, Arthur Percy för Gefle, 1900-talets första hälft.
273433. KAFFESERVIS samt LJUSSTAKAR och SKÅL med BLOMSTERUPPSATS, 15, delar, porslin, Arthur Percy för Gefle, 1900-talets första hälft.
6 tekoppar med fat
1 tekanna
1 sockerskål med lock
1 mjölkkanna
2 ljusstakar, "Gyllen"
2 ljusstakar, röda med gulddekor
1 skål, "Röd rubin", diameter ca 26 cm
1 blomsteruppsats i form av fisk.
Slitage, krackeleringar, missfärgningar. En kopp med sprickor.
6 tekoppar med fat
1 tekanna
1 sockerskål med lock
1 mjölkkanna
2 ljusstakar, "Gyllen"