273231. KARMSTOL i metall, klädsel i röd galon, 1960-tal.
Karmstol med svängd ryggbricka. Stomme i grålackerade stålrör, klädsel i röd galon med dekor av röda plastband.
Höjd 72 cm.
Sitthöjd 45 cm.
Anluppen.
Bruksslitage.
Färgbortfall.
Galon, missfärgad, solblekt.