273153. CIGARRETTSKRIN samt 2 CIGARETTETUIER, Silver, totalvikt ca 500 gram.
Cigarettskrin, C.G. Hallberg, Stockholm, 1955. Träinredning. Längd 13, höjd 4,5 cm. Etuier längd 7-10 cm. Graverade på insidan. Proveniens konstnären Jules Schyl.
Gravyrer bucklor och slitage.