272007. GUSTAV III. Utnämning av Carl Gustaf Winbladh till stabslöjtnant, 1780.
Dokument med Gustav III underskrift. Utnämning av Carl Gustaf Winbladh till stabs löjtnant på Lif-Compagniet, Södermanlands Regemente, 1780. Kontrasignerad av C Wadenstierna. Ett namn som förekommer är Pehr Johan Nauckhoff som troligen rekommenderade Carl Gustaf Winbladh till just Stabs Löjtnant. Dokumentet är även vattenstämplat samt sigillmärkt.
Gulnade blad, fläckar, bladen har spår efter att ha varit vikta samt texten är ej läst i sin helhet.