JOSEF FRANK. Matta, rya. Sannolikt vävd av Ingrid Hellman i Kinna 1930-40-tal.

271894. JOSEF FRANK. Matta, rya. Sannolikt vävd av Ingrid Hellman i Kinna 1930-40-tal.

Polykromt mönster av blommor och blad. 247 x 138 cm.
Litteratur
Snidare, Uuve; Ryamattan, Stockholm 2007. Omnämnd och avbildad sid. 60-61.

Bruksslitage, fläckar, några fransar skadade/saknas.

Josef Frank (1885–1967)

Gör en kostnadsfri värdering!

Litteratur

Josef Frank (1885–1967)

Antal besök: 9 856