271894. JOSEF FRANK. Matta, rya. Sannolikt vävd av Ingrid Hellman i Kinna 1930-40-tal.
Polykromt mönster av blommor och blad. 247 x 138 cm.
Litteratur
Snidare, Uuve; Ryamattan, Stockholm 2007. Omnämnd och avbildad sid. 60-61.
Bruksslitage, fläckar, några fransar skadade/saknas.
Josef Frank (1885–1967)