TÄNDNÅLSGEVÄR, tyskt, Dreyses patent, 1800-talets mitt, serienummer 5788.

2717514. TÄNDNÅLSGEVÄR, tyskt, Dreyses patent, 1800-talets mitt, serienummer 5788.

Salongsgevär med Dreyses patent från ca 1835 med roterande kammare för papperspatroner. Halvstock, pipan märkt Cal 0,34. Längd ca 90 cm.

Smärre slitage, mekaniskt fungerande vid inskrivningstillfället.

Tema

Vårens vapenauktion 2023

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Vårens vapenauktion 2023

Antal besök: 787