2717514. TÄNDNÅLSGEVÄR, tyskt, Dreyses patent, 1800-talets mitt, serienummer 5788.
Salongsgevär med Dreyses patent från ca 1835 med roterande kammare för papperspatroner. Halvstock, pipan märkt Cal 0,34. Längd ca 90 cm.
Smärre slitage, mekaniskt fungerande vid inskrivningstillfället.
Vårens vapenauktion 2023