271738. FICKUR, silver, "spindelur" 1700-talets andra hälft.
Rikt dekorerad och genombruten samt delvis emaljerad boett, Egyptiska pelare. Diameter 51,7 mm, vikt 118 gram.
Slitage. Sprinten som håller urverket lös. Svår att stänga. Skador på urtavlan. Ej funktionstestad.