2711697. SLAGLÅSSTUDSARE, sannolikt Tyskland 1800-tal.
Slaglåsstudsare med tillhörande bajonett, nummerriktiga. Numrerade 4607.
Studsare, längd 116,5 cm.
Bajonett, klingans längd 50 cm.
Bruksslitage, fungerar i både halv- och helspänn. Liten bygel vid låset med skada.