2709208. Kanaba. fåtölj. 1900-talets slut.
Stoppad fåtölj med lackerade och polerade armstöd och ben i massivt trä. Klädd i ljust tyg och märkt med tillverkarens etikett ”Kanaba”.
cca H 81 cm x Sh 47 cm x B 62 cm x D 56 cm.
Det finns tecken på ålder och användning. Repor, stötar och märken av gnidning.