EN VIKTORIANSK SILVERKANNA OCH EN EDWARDIANSK TESIL.

2708698. EN VIKTORIANSK SILVERKANNA OCH EN EDWARDIANSK TESIL.

Den första en viktoriansk silverkanna av squat balusterform, med sparv näbb pip.
5,5 cm hög x 9,5 cm lång, stämplad George Gillett London 1883.

Den edwardianska tesilen i silver stämplad Atkin Brothers, Sheffield 1910, 16cm lång.
127g total vikt.
(2).

Kanna med några lödda reparationer på basen.
Tesilhandtag och fälg böjda något ur formen.
Smärre stötar, märken & repor på båda.

Gör en kostnadsfri värdering!

127g total vikt.
(2).

Lawrences Wessex
Antal besök: 198