Den första en viktoriansk silverkanna av squat balusterform, med sparv näbb pip.
5,5 cm hög x 9,5 cm lång, stämplad George Gillett London 1883.
Den edwardianska tesilen i silver stämplad Atkin Brothers, Sheffield 1910, 16cm lång.
127g total vikt.
(2).
Kanna med några lödda reparationer på basen.
Tesilhandtag och fälg böjda något ur formen.
Smärre stötar, märken & repor på båda.