Nummer åtta från "Deception island, Antarctica."
Signerad med blyerts i övre högra hörnet.
Inköpt på vernissage på Öckerö Bibliotek, 1996.
Motiv av utpost på Antarktis med text i blyerts på högra y-axeln.
Bildmått 74 x 105 cm.
Han skildrar natur, kalhyggen och fjäll, den avfolkade landsbygden med sina öde bensinmackar, miljonprogramsklossar, rum fyllda av böcker. Öde landskap, fastigheter och bibliotek som vi betraktare ställs inför. Akvarellpapper fyllda av vemod och en många gånger stum melankoli. Men han fångar också himlen och fåglarna i flykt eller de som satt sig ner ett ögonblick, och solen, som fastnat på någon fasad på väg ner en sensommardag. Lars Lerin själv är svårare att fånga. Han är i första rummet konstnär, men också författare, folkkär kulturpersonlighet, programledare i tv och hedersdoktor. Flerfaldigt belönad med bland annat Augustpriset och kungliga Litteris et Artibus.
Lars Lerin växte upp i den värmländska bruksorten Munkfors men kom att utbilda sig vid Gerleborgsskolan i Bohuslän och därefter vid Valands konsthögskola. Under flera år var han verksam på Lofoten men flyttade år 2000 tillbaka till Värmland. Fem år senare invigdes en permanent Lars Lerin-utställning i Munkfors. Denna kom att flyttas till Sandgrund i Karlstad där ett nytt museum, Sandgrund Lars Lerin, öppnade portarna år 2012. Han har även ställt ut på en lång rad museum och gallerier genom åren. Utställningen ”Arkiv” visade en 24 meter lång målning föreställande uppradade bokhyllor där böcker trängdes med mer institutionella arkivboxar och pärmar.
Hos Stockholms Auktionsverk Göteborg möter vi nu två av Lars Lerins akvareller tillkomna under 1990-talet. De får idag anses vara relativt tidiga även om han redan vid den tiden hade en anmärkningsvärd mängd separatutställningar bakom sig. I det imposanta verket ”Deception island, Antarctica” ser vi både den stora himlen, flyhänt och på samma gång med perfektion återgiven av konstnären. De vita molnsjoken glider över den isolerade miljön där en gammal flygmaskin står och rostar bort.
Ej examinerad ur ram. Glipa i inramningen i vänster nederkant.
Bildmått 74 x 105 cm.