DIETER RAMS. Vitsoe, hyllsystem/skänk modell 606 (144-12).

2707189. DIETER RAMS. Vitsoe, hyllsystem/skänk modell 606 (144-12).

Hyllsystem/skänk modell 606. 1960 design. Sats bestående av 3 x väggremsor i aluminium L 39,5 cm, 3 x väggremsor i aluminium L 11 cm,, 3 x box H. 39.5, B. 91, T. 38 cm, 3 x låda H. 11, B. 91, D. 38 cm. Det finns monteringsstift. Konstruktion med vita belagda ytor och aluminium.

Bra, åldersanpassat tillstånd med små tecken på slitage. Några mindre repor, lite limrester på botten av lådorna.

Nyckel/nycklar finns.

Tema

Design from Bauhaus to Space Age IV

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyckel/nycklar finns.

Tema

Art and Design Auctions
Antal besök: 1 572