PARTI PORSLIN, 5 st, Kina, 1700/1800-tal.

270678. PARTI PORSLIN, 5 st, Kina, 1700/1800-tal.

Tallrik i blåvitt porslin, Chien Lung, 1736 - 1795, diameter 26 cm
Djup tallrik i blåvitt porslin, Chia Ching, 1796 - 1820, diameter
24 cm, dessa tallrikar har proveniens, Wayland Wisslander
Tallrik i porslin med polykrom dekor, Kina omkring 1800
Kopp och fat i porslin, Kina 1800 - talets början.

Den djupa tallriken med nötningar på kanten.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 484