Silkscreen
Signerad och numrerad 42/250
90x63 cm
Mimmo Paladino är en känd italiensk konstnär född 1948 i Paduli, Italien. Han är känd för sitt bidrag till samtidskonsten, särskilt inom den italienska Transavantgarde-rörelsen på 1980-talet. Hans stil kännetecknas av sammansmältningen av primitiva, mytologiska och symboliska element med samtida tekniker. Paladino är känd för sina målningar, skulpturer och gravyrer som utforskar universella teman som liv, död, identitet och andlighet. Han använder en mängd olika medier och material, från oljemålning till brons och trä, för att skapa verk som framkallar en känsla av mystik och transcendens. Dess förenklade former och gåtfulla symboler föreslår ofta tvetydiga berättelser och inbjuder tittarens tolkning. Under hela sin karriär har Paladino blivit internationellt hyllad och hans arbete finns i viktiga offentliga och privata samlingar runt om i världen.
Tillverkad för ”Olympic Centennial Suite” och publicerad av Centennial Editorial (Martí March) i Barcelona 1992. Referensbibliografi: Bibliografi: M. Basso och C. Durán-Basté, ”Suite Olympic Centennial: 50 Grands Peintres”, Lausanne, Musée Olympique, 1994; ”Suite Olympic Centennial: samtida grafiskt arbete”, Málaga, Provinsrådet i Malaga, Institutionen för kultur och utbildning, 1997.
I gott skick.
Silkscreen
Signerad och numrerad 42/250
90x63 cm
I gott skick.