PETER KLASEN. Utan titel.

PETER KLASEN. Utan titel.
2704569. PETER KLASEN. Utan titel.

Silkscreen
Signerad och numrerad 43/250
90x63 cm

Peter Klasen (född 1935) är en framstående tysk konstnär associerad med popkonströrelsen och den nya figurationen. Klasen är född i Lübeck och studerade vid Bildkonstakademin i Berlin och flyttade till Paris på 1950-talet, där han för närvarande är bosatt. Hans distinkta stil kombinerar element av figurativ målning med reklamens och masskulturens estetik, med bilder av konsumentsamhället och modern teknik. Hans verk presenterar ofta mänskliga figurer och mekaniska föremål i fragmenterade stadslandskap, vilket skapar surrealistiska och ibland störande kompositioner. Klasen har också utforskat teman som erotik och våld i sitt arbete. Hans noggranna teknik och livfulla färgpalett ger liv till hans verk, som utmanar konstnärliga konventioner och väcker reflektion över det samtida samhället.

Tillverkad för ”Olympic Centennial Suite” och publicerad av Centennial Editorial (Martí March) i Barcelona 1992. Referensbibliografi: Bibliografi: M. Basso och C. Durán-Basté, ”Suite Olympic Centennial: 50 Grands Peintres”, Lausanne, Musée Olympique, 1994; ”Suite Olympic Centennial: samtida grafiskt arbete”, Malaga, Provinsrådet i Malaga, Institutionen för kultur och utbildning, 1997.

I gott skick.

Nej, betalas av säljaren

Gör en kostnadsfri värdering!

Silkscreen
Signerad och numrerad 43/250
90x63 cm

I gott skick.

Nej, betalas av säljaren

Antal besök: 146