Litografi
Signerad och numrerad 43/250
90x63 cm
Olivier Debré (1920-1999) var en inflytelserik fransk målare associerad med den abstrakta konströrelsen. Han föddes i Frankrike till en familj av konstnärer och började sin karriär som arkitekt, men ägnade sig snart helt åt målning. Debré utvecklade en distinkt stil som betonade den djärva användningen av färg och form, kännetecknad av gestala penseldrag och stora områden med levande färg. Hans verk framkallade imaginära landskap och känslomässiga tillstånd och utforskade förhållandet mellan målning och mänsklig erfarenhet. Under hela sin karriär experimenterade han med en mängd olika tekniker och medier, från akvareller till monumentala väggmålningar. Debré var också en produktiv författare om konst och en passionerad försvarare av samtida konst. Hans arv lever vidare som en av de stora exponenterna för 1900-talets franska abstrakta expressionism.
Tillverkad för ”Olympic Centennial Suite” och publicerad av Centennial Editorial (Martí March) i Barcelona 1992. Referensbibliografi: Bibliografi: M. Basso och C. Durán-Basté, ”Suite Olympic Centennial: 50 Grands Peintres”, Lausanne, Musée Olympique, 1994; ”Suite Olympic Centennial: samtida grafiskt arbete”, Malaga, Provinsrådet i Malaga, Institutionen för kultur och utbildning, 1997.
Liten skada i nedre vänstra hörnet.
Litografi
Signerad och numrerad 43/250
90x63 cm