EMI FUJII (Japan/Sverige, 1939–). Fat, egen verkstad, Stockholm 2000-tal, glaserad grått och tenmoku, chamotterat stengods.

2703908. EMI FUJII (Japan/Sverige, 1939–). Fat, egen verkstad, Stockholm 2000-tal, glaserad grått och tenmoku, chamotterat stengods.

Stämpelsignerad EF. Höjd: 7 cm, diameter: 35 cm.

Emi Fujii föddes 1939 i Akita prefektur i Japan. Hon studerade design och ekonomi på Musashino University, men hade svårt att finna sin väg som kvinnlig keramiker i Japan. Fujii besökte Sverige för första gången på 1960-talet och kom att bosätta sig här. Efter en kortare period som assistent till Lisa Larson på Gustavsberg, har hon drivit en egen verkstad i Stockholm. Under mer än fyrtio år har hon arbetat trogen till den traditionella japanska estetiken, men med stark experimentlusta. Stengodset är inte bara drejat, utan ofta rullat och sammanbyggt för att skapa nya egensinniga former. Fujii har medverkat på utställningar i Sverige, men också internationellt i bland annat England och Japan.

Smärre slitage.

Tema

Keramik i mars

Gör en kostnadsfri värdering!

Smärre slitage.

Tema

Keramik i mars

Antal besök: 750