18 designböcker (30-197).

18 designböcker (30-197).
2702841. 18 designböcker (30-197).

”The Modern Classics” - Edition Stemmle. ”Maskinkonst” - Museum för modern konst ”Design 1935-1965” - Martin Eidelberg.”Lightopia 3 volymer i en slipcase” - Vitra Design Museum. ”Inredning och design i Tyskland 1945-1960". ”Design kontra art deco” - Hans Wichmann. ”Friedrich Kiesler designer, sittmöbler från 30- och 40-talet”. ”Camille Graeser Design” - Camille Graeser Foundation. ”Design i övergång 1996/97" Alessandro Mendini. ”Konst och det vackra” - Neues Museum Weserburg Bremen. ”För Hahnemann och andra barn, Bauhaus möbler” - Tyska slottet och hårdvarumuseet Velbert. ”Produktdesign 1900-1990" - Barbara Mundt. ”Världen av Charles och Ray Eames” - Vitra Design Museum. ”Frank Lloyd Wright” väskor. ”Lokomotivet” - Raymond Loewy. ”Att leva från dina sinnen.” ”Industriell design idag” - Wilhelm Braun Feldweg. ”50-talet” - Paul Mänz.

Gott skick med tecken på slitage och användning.

Tema

Design from Bauhaus to Space Age IV

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Art and Design Auctions
Antal besök: 728