Litografi
Signerad
90x63 cm
Julio Pomar (1926-2018) var en framstående portugisisk målare känd för sin expressionistiska stil och sin utforskning av sociala och politiska frågor. Pomar föddes i Lissabon och studerade vid Lissabon School of Fine Arts och utvecklade en distinkt stil som kombinerade element av expressionism och surrealism. Hans arbete kännetecknas av den djärva användningen av färg och energiska penselverk, vilket skapar levande och känslomässiga bilder som återspeglar intensiteten i hans konstnärliga vision. Under hela sin karriär utforskade han ett brett spektrum av ämnen, från porträtt till stadslandskap och scener från vardagen, med en akut känslighet för sociala orättvisor och politiska spänningar. Pomar vågade sig också in i skulptur och keramik och visade sin konstnärliga mångsidighet. Hans arv lever vidare som en av Portugals mest inflytelserika konstnärer under 1900-talet.
Tillverkad för ”Olympic Centennial Suite” och publicerad av Centennial Editorial (Martí March) i Barcelona 1992. Referensbibliografi: Bibliografi: M. Basso och C. Durán-Basté, ”Suite Olympic Centennial: 50 Grands Peintres”, Lausanne, Musée Olympique, 1994; ”Suite Olympic Centennial: samtida grafiskt arbete”, Málaga, Provinsrådet i Malaga, Institutionen för kultur och utbildning, 1997.
I gott skick.
Litografi
Signerad
90x63 cm
I gott skick.