CIGARETTETUI, silver och emalj, Ryssland, 1890-tal.

269886. CIGARETTETUI, silver och emalj, Ryssland, 1890-tal.

Troligen östeuropeiskt. Emalj dekor i hanslavistisk stil. Floral dekor på ljust grön bakgrund.
Längd 10,5cm, bredd 7,3cm och höjd 1,5cm. Vikt ca 175g.

Slitage, mindre emaljbortfall.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 824