269440. STOLAR 10 st, empire, 1800-talets första hälft.
Ryggbricka med dekor av fransk lilja och gotiska bågar.
Mönstrad klädsel.
Märkta med blyerts på insida ram.
Slitage, fläckar, färgbortfall, enstaka avslag, sprickor. Renoverade, kompletterade, senare bemålning.