AXEL EINAR HJORTH. Stolar, 1 par, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

268841. AXEL EINAR HJORTH. Stolar, 1 par, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Syrabetsad furu. Dekor av järnnitar. Dynor möjligen original.
Rygghöjd 80 cm

Modellen formgiven 1932.
Proveniens: Inom samma släkt sedan 1930-talet.

Bruksslitage. En stol med limförstärkta framben, varav ett ben med metallbeslag.

Axel Einar Hjorth (1888–1959)

Gör en kostnadsfri värdering!

Rygghöjd 80 cm

Modellen formgiven 1932.

Axel Einar Hjorth (1888–1959)

Antal besök: 2 901