268841. AXEL EINAR HJORTH. Stolar, 1 par, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Syrabetsad furu. Dekor av järnnitar. Dynor möjligen original.
Rygghöjd 80 cm
Modellen formgiven 1932.
Proveniens: Inom samma släkt sedan 1930-talet.
Bruksslitage. En stol med limförstärkta framben, varav ett ben med metallbeslag.
Axel Einar Hjorth (1888–1959)