OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. akvarell, 2 st, miniporträtt, kammarrådet Peter Adam Bergius med fru Helena Sofia Bergius före detta Lundström, sent 1700-tal.
267908. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. akvarell, 2 st, miniporträtt, kammarrådet Peter Adam Bergius med fru Helena Sofia Bergius före detta Lundström, sent 1700-tal.
diameter 7 cm
Peter Adam Bergius fick Kommerskolegii tillstånd att anlägga ett pappersbruk i Gransholm år 1803.Bergius uppförde ny damm-och brobyggnad, pappersbruk, såg, kvarn, oljeslageri, vadmalstamp, mjölkvarn samt rationaliserade brukets jord och skogsbruk.
diameter 7 cm