”GREKISKA/ORTODOXA PSYKOSOSTRIA IKON”. Marian ikonen runt 1850/1890.

267816. ”GREKISKA/ORTODOXA PSYKOSOSTRIA IKON”. Marian ikonen runt 1850/1890.

Skildring av Madonna och Christ Boy, så kallad Psychosostria-typ. Madonnas halo i form av nimbus, Grekisk bokstäver. Mejslad metall overlay. Dating från mitten till slutet av 1800-talet, möjligen en följeslagare i det grekisk-turkiska kriget. Mått: 18 x 31 x 1,5 cm + 1 cm ”förstärkning”.

Worm-ätit på platser, men målningar får spänningssprickor i träet, metallbeläggning utan bucklor. Stabiliserad på baksidan genom att montera en enkel bräda.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 762