267245. ARMBAND, 18K guld, vikt 31 gram, nyrenässans, 1869.
Med stel öppningsbar armring samt lock för, troligen, foton.
I originaletui.
Märkt Glanz V med ett kryss under.
Innerdiameter ca 6 cm.
Bruksslitage, repor, lock stängs inte helt, dekor på lock saknar några fästen.