266885. VIKSKÄRM, Kina, 1900-tal.
Svartlackerad på ena sidan med vassdekor, vitlackerad på andra sidan med träd samt figurala motiv i relief av konstmassa?
Höjd 183, längd ca 184 cm.
Smärre slitage samt smärre färgbortfall, mindre skada på ena fågelns stjärt.