FRUKTSERVIS, 5 delar, keramik, Vicke Lindstand, Upsala-Ekeby. 1900-talets första hälft.

266099. FRUKTSERVIS, 5 delar, keramik, Vicke Lindstand, Upsala-Ekeby. 1900-talets första hälft.

Handmålad dekor i form av krokus.
1 st uppläggningsfat 17,5 cm.
4 st fruktfat, diameter 18 cm.

Bruksslitage, glasyrnoppor, tillverkningsdefekter. 1 st fruktfat med glasyrsläpp vid kanten.

Gör en kostnadsfri värdering!

1 st uppläggningsfat 17,5 cm.

Antal besök: 2 276