265371. KOPPAR MED FAT, 3 delar, den så kallade alliansservisen, 1800-tal.
3 koppar, dekor av bland annat slottet i Vincennes, Tullgarn, med 3 fat.
Koppens diameter ca 11 cm.
Fatets diamter ca 14,5 cm.
Smärre slitage. En kopp lagad. Ett fat med spricka.